Nederland in de wereld
Wisselgeld voor Amerika | Een Oekraïense bom | De nieuwe theatertour
HET ZIJN DE BOEKESTIJN EN DE WIJK OVERSTAPWEKEN! Word lid van Boekestijn en De Wijk Plus voor de zaterdaguitzending, reclamevrij luisteren, en vele extra's. Ga naar Boekestijnendewijk.nl, (en nu nog met) de kortingscode NAVO luistert u voor maar €25 een heel jaar op uw favoriete podcast-app.
De nieuwe Nederlandse veiligheidsstrategie verschuift het kompas richting meer Europese weerbaarheid en minder automatische leunstand op de Verenigde Staten. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk duiden hoe Den Haag Rusland, een assertief China en economische dwang nu expliciet als kernbedreigingen benoemt en waarom Amerika tegelijk onmisbaar én onbetrouwbaar wordt ingetekend. De spanning tussen NAVO-solidariteit en de noodzaak van strategische autonomie loopt als een draad door het gesprek.
Trump herijkt ondertussen de relatie met Israël en Iran met miljardenplannen die de regionale oorlogsdynamiek kunnen dempen of juist opnieuw aanjagen. De Wijk schetst hoe Washington via geld druk zet op Teheran om Hezbollah, Hamas en de Hoethi's in toom te houden, terwijl Benjamin Netanyahu vasthoudt aan troepen in Zuid-Libanon. De afhankelijkheid van Amerikaanse steun maakt Israël kwetsbaar voor Trumps veranderlijke agenda.
Duitsland en de EU komen in beeld via Ramstein, de cruciale Amerikaanse luchtmachtbasis voor operaties richting Afrika en het Midden-Oosten. Boekestijn en De Wijk bespreken hoe Europa op termijn Ramstein als hefboom kan inzetten tegen een onvoorspelbare Amerikaanse president, zonder nu al de band te breken. Tussendoor passeren drone-oorlogvoering in Oekraïne en de nucleaire verleiding voor Kiev, wat het beeld completeert van een wereld waarin veiligheidsnetten snel rafelen.
[Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens]
Over de Podcast
Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit.
Genomineerd voor de Zilveren Reissmicrofoon 2026, winnaar van de Dutch Podcast Awards 2022 in de categorie Nieuws & Politiek.
Reageren?
Op X: @ajboekestijn en @robdewijk
Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social
Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl
Over de makers:
Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV.
Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op.
Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Boekestijn en De Wijk
Boekestijn & De Wijk: op zoek naar de nieuwe wereldorde. Niet alleen wat er gebeurt, maar vooral waarom.
Wil je meer? Met Boekestijn & De Wijk Plus luister je verder dan de koppen: extra colleges en bonuscontent bij grote dossiers en momenten. De lange zaterdagaflevering, is exclusief voor leden.
👉 BoekestijnEnDeWijk.nl
Kwaliteit kost wat, maar niet de wereld.Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Elke zaterdagochtend om 11 uur een nieuwe aflevering waar wekelijks een relevante gast aanschuift.
Daarnaast een dagelijkse update waarin de oorlog in Oekraïne en momenteel het conflict in de Gazastrook centraal staan.
De wereld lijkt soms in brand te staan, meerdere conflicten en oorlogen, de geopolitieke verhoudingen lijken voortdurend te verschuiven. Met zoveel nieuws is het prettig om naar deskundigen te luisteren die orde in de chaos scheppen. Defensiespecialist Rob de Wijk en docent internationale betrekkingen Arend Jan Boekestijn gaan de discussie met elkaar aan en vullen elkaar aan met hun specifieke kennis op het gebied van militaire operaties en historische context van verschillende conflicten.
BNR-presentator van dienst is Hugo Reitsma. Hij houdt beide heren bij de les zodat de vaak ingewikkelde materie begrijpelijk blijft voor de luisteraars.
De podcast Boekestijn en de Wijk is al maandenlang de best beluisterde podcast van Nederland met wekelijks ca. 800.000 downloads. In 2022 werd Boekestijn en de Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards.
Wil je reageren? Mail dan naar boekestijnendewijk@bnr.nl
Over de makers:
Arend Jan BoekestijnArend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV.
Rob de Wijk
Rob de Wijk is een Nederlandse geschiedkundige en deskundige op het gebied van internationale betrekkingen en veiligheidsvraagstukken. Sinds 2007 is De Wijk directeur & oprichter van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Hij is tevens emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden.
Hugo Reitsma
Hugo Reitsma studeerde politicologie en is verslaggever bij BNR Nieuwsradio. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).
- Aantal afleveringen: 1,607
- Laatste aflevering: 2026-06-19
- Nieuws