Spanning rond de Baltische staten
Europa overweegt Ruslandgezant | Poetin in Beijing | Iran bedreigt Europese internetverbindingen
Rusland zet de Baltische staten onder druk met drones, jamming en nucleaire oefeningen. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk duiden hoe Moskou een dreiging construeert via Estland en Letland, interne verdeeldheid aanwakkert en tegelijk met grote nucleaire manoeuvres zijn militaire zwakte maskeert. De rekrutering hapert, premies exploderen en zelfs Chinese schepen worden geraakt door Russische drones in de Zwarte Zee.
China maakt van Rusland steeds duidelijker een energie-afhankelijke vazalstaat. Xi Jinping koopt fors meer Russische olie en gas, terwijl westerse sancties worden omzeild via derde landen en tijdelijke uitzonderingen. Boekestijn en De Wijk bespreken hoe de groeiende afhankelijkheid de Chinese politieke invloed vergroot en waarom vredesgezanten als Angela Merkel nu nog weinig kansrijk zijn tegenover Vladimir Poetin.
Iran drijft de olieprijs op met een geblokkeerde Straat van Hormuz en bijna volle opslagtanks. Teheran dreigt buurlanden en overweegt zelfs internetkabels in de zeestraat te saboteren, terwijl de VS stuntelen tussen aanvalsdreiging en twijfelachtige doorbraken in onderhandelingen. De escalatie rond Iran, Israël, Libanon en Gaza zet zowel de wereldeconomie als de Amerikaanse en Israëlische strategie onder zware druk en laat weinig ruimte voor fouten.
[Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens]
Over de Podcast
Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit.
In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards
Reageren?
Op X: @ajboekestijn en @robdewijk
Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social
Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl
Over de makers:
Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV.
Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op.
Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Boekestijn en De Wijk
Boekestijn & De Wijk: op zoek naar de nieuwe wereldorde. Niet alleen wat er gebeurt, maar vooral waarom.
Wil je meer? Met Boekestijn & De Wijk Plus luister je verder dan de koppen: extra colleges en bonuscontent bij grote dossiers en momenten. De lange zaterdagaflevering, is exclusief voor leden.
👉 BoekestijnEnDeWijk.nl
Kwaliteit kost wat, maar niet de wereld.Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Elke zaterdagochtend om 11 uur een nieuwe aflevering waar wekelijks een relevante gast aanschuift.
Daarnaast een dagelijkse update waarin de oorlog in Oekraïne en momenteel het conflict in de Gazastrook centraal staan.
De wereld lijkt soms in brand te staan, meerdere conflicten en oorlogen, de geopolitieke verhoudingen lijken voortdurend te verschuiven. Met zoveel nieuws is het prettig om naar deskundigen te luisteren die orde in de chaos scheppen. Defensiespecialist Rob de Wijk en docent internationale betrekkingen Arend Jan Boekestijn gaan de discussie met elkaar aan en vullen elkaar aan met hun specifieke kennis op het gebied van militaire operaties en historische context van verschillende conflicten.
BNR-presentator van dienst is Hugo Reitsma. Hij houdt beide heren bij de les zodat de vaak ingewikkelde materie begrijpelijk blijft voor de luisteraars.
De podcast Boekestijn en de Wijk is al maandenlang de best beluisterde podcast van Nederland met wekelijks ca. 800.000 downloads. In 2022 werd Boekestijn en de Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards.
Wil je reageren? Mail dan naar boekestijnendewijk@bnr.nl
Over de makers:
Arend Jan BoekestijnArend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV.
Rob de Wijk
Rob de Wijk is een Nederlandse geschiedkundige en deskundige op het gebied van internationale betrekkingen en veiligheidsvraagstukken. Sinds 2007 is De Wijk directeur & oprichter van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Hij is tevens emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden.
Hugo Reitsma
Hugo Reitsma studeerde politicologie en is verslaggever bij BNR Nieuwsradio. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).
- Aantal afleveringen: 1,583
- Laatste aflevering: 2026-05-20
- Nieuws