Stagflatie-scenario dreigt in Europa
Iran trekt het initiatief naar zich toe | Hoe krijg je de tankers door de Straat van Hormuz? | Een cadeau voor Poetin
Iran escaleert de crisis rond de Straat van Hormuz met drones, raketten en mijnendreiging, terwijl Israël en de VS hun offensief opvoeren. Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk schetsen hoe Iraanse aanvallen op scheepvaart, regionale doelen en Koerdisch gebied de Amerikaanse positie ondermijnen en de wereldeconomie richting stagflatie duwen. De Iraanse leiding presenteert het sluiten van Hormuz als strategisch wapen, maar boots on the ground in Iran blijven voor het Westen politiek onbespreekbaar.
Trump opent tegelijk de deur voor Russische olie, geeft Moskou dertig dagen lucht en verergert de energiecrisis waar Europa middenin zit. Boekestijn en De Wijk laten zien hoe Europese verdeeldheid over Iran en Oekraïne toeneemt, met Hongarije en Slowakije die sancties blokkeren en Orbán die de spanning met Kyiv inzet in zijn verkiezingscampagne. De EU balanceert tussen grillig Amerikaans beleid, interne veto’s en het risico op een fundamentele hertekening van het Europese project.
[Samenvatting geschreven door AI en gecontroleerd door mens]
Over de Podcast
Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Wat betekenen oorlog, machtspolitiek en economische verschuivingen voor Europa en Nederland? In elke aflevering duiken zij in de geopolitieke actualiteit.
In 2022 werd Boekestijn en De Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards
Reageren?
Op X: @ajboekestijn en @robdewijk
Bluesky: @hugoreitsma.bsky.social
Mail: boekestijnendewijk@bnr.nl
Over de makers:
Arend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit in Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV.
Rob de Wijk studeerde eigentijdse geschiedenis en internationale betrekkingen, promoveerde op kernwapenstrategieën, werd hoogleraar in Leiden en richtte in 2007 het Den Haag Centrum voor Strategische Studies op.
Hugo Reitsma studeerde rechten en politicologie. Hij werkte eerder als politiek verslaggever en vanuit verschillende conflictgebieden. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).
See omnystudio.com/listener for privacy information.
Boekestijn en De Wijk
Arend Jan Boekestijn en Rob de Wijk gaan onder leiding van Hugo Reitsma op zoek naar de nieuwe wereldorde. Elke zaterdagochtend om 11 uur een nieuwe aflevering waar wekelijks een relevante gast aanschuift.
Daarnaast een dagelijkse update waarin de oorlog in Oekraïne en momenteel het conflict in de Gazastrook centraal staan.
De wereld lijkt soms in brand te staan, meerdere conflicten en oorlogen, de geopolitieke verhoudingen lijken voortdurend te verschuiven. Met zoveel nieuws is het prettig om naar deskundigen te luisteren die orde in de chaos scheppen. Defensiespecialist Rob de Wijk en docent internationale betrekkingen Arend Jan Boekestijn gaan de discussie met elkaar aan en vullen elkaar aan met hun specifieke kennis op het gebied van militaire operaties en historische context van verschillende conflicten.
BNR-presentator van dienst is Hugo Reitsma. Hij houdt beide heren bij de les zodat de vaak ingewikkelde materie begrijpelijk blijft voor de luisteraars.
De podcast Boekestijn en de Wijk is al maandenlang de best beluisterde podcast van Nederland met wekelijks ca. 500.000 downloads. In 2022 werd Boekestijn en de Wijk uitgeroepen tot winnaar in de categorie Nieuws & Politiek tijdens de Dutch Podcast Awards.
Wil je reageren? Mail dan naar boekestijnendewijk@bnr.nl
Over de makers:
Arend Jan BoekestijnArend Jan Boekestijn is een Nederlands historicus en voormalig politicus. Hij studeerde geschiedenis en politieke wetenschappen aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Boekestijn is voormalig Tweede Kamerlid (tot 2009). Sinds 1989 is hij verbonden aan de vakgroep geschiedenis van de Universiteit Utrecht en sinds 2016 lid van commissie Vrede en Veiligheid van AIV.
Rob de Wijk
Rob de Wijk is een Nederlandse geschiedkundige en deskundige op het gebied van internationale betrekkingen en veiligheidsvraagstukken. Sinds 2007 is De Wijk directeur & oprichter van het Den Haag Centrum voor Strategische Studies (HCSS). Hij is tevens emeritus hoogleraar aan de Universiteit Leiden.
Hugo Reitsma
Hugo Reitsma studeerde politicologie en is verslaggever bij BNR Nieuwsradio. Hij is auteur van het boek ‘Boekestijn en De Wijk voorspellen de toekomst’ (november 2023).
- Aantal afleveringen: 1,526
- Laatste aflevering: 2026-03-14
- Nieuws